DIH – Digital Innovation Hub / Skaitmeninių inovacijų centrai – tai paramos priemonė, skirta įmonių konkurencingumui padidinti, kai verslo ar gamybos procesai, produktai ir paslaugos tobulinamos skaitmeninėmis technologijomis.
Vienas iš Lietuvoje veikiančių skaitmeninių inovacijų centrų – tai 2012 m. įsteigtas Pažangios gamybos technologijų centras (Advanced Manufacturing Digital Innovation Hub).
Mūsų misija: Sutelkiant Lietuvos ekosistemos dalyvius, skaitmeninėmis technologijomis padidinti Lietuvos įmonių konkurencingumą.
Mūsų vizija: Lietuvos ekosistemos variklis – patikimas, verslus Europos skaitmeninių inovacijų centrų tinklo dalyvis.
DIH koordinatorius: Išmaniosios gamybos kompetencijų centras “Intechcentras”
PROBLEMATIKA
Europos pramonės skaitmeninimo strategija siekia stiprinti ES konkurencingumą skaitmeninių technologijų pagrindu ir užtikrinti, kad bet kurio sektoriaus bet kuri įmonė, didelė ar maža, progresuotų skaitmeninių inovacijų dėka. Tam reikalinga ne tik dinamiška skaitmeninio sektoriaus aplinka Europoje, bet ir visapusė skaitmeninių inovacijų integracija visuose ekonomikos sektoriuose.
Europos pramonės ir politikos lyderių iniciatyva buvo sukurta Europos pramonės skaitmeninimo platforma, kurią sudaro nacionalinės ES šalių iniciatyvos. Tai reikšmingas žingsnis kuriant ateities Europos ekonomikos ir visuomenės gerovę. Tačiau tam, kad skaitmeninė pramonės transformacija neliktų vien tik ES pramonės ir politikos lyderių dokumentuose, įmonėms reikia persitvarkyti – šią misiją atlieka diegiami skaitmeninių technologijų centrai (DIH), kalbantys mažų ir vidutinių įmonių kalba, suprantantys jų poreikius, verslo modelius ir pokyčius.
Lietuvos įmonės taip pat jau senokai puikiai supranta skaitmenizavimosi būtinybę ir naudą, tačiau dažnai – ypač mažos ir vidutinės – nežino, kokias naujas technologijas įsigyti, trūksta praktinės patirties jas įdiegti, reikalingos rekomendacijos, kaip skaitmeninti verslą, gamybos procesus, produktus ir paslaugas, nuo ko pradėti, norint išmokyti darbuotojus. Neretai įmonės tam neturi pakankamai lėšų. Todėl DIH kelia tikslą – remti Lietuvos pramonės (ypač SVV) perėjimą prie aukštos kvalifikacijos ir aukštųjų technologijų reikalaujančios gamybos, didinant Lietuvos inžinerinės pramonės įmonių technologinę parengtį, našumą ir konkurencingumą pasaulyje.
EUROPOS STRATEGIJA
Europos Komisijos plėtojama skaitmeninės transformacijos strategija numato kurti DIH tinklą ir siekia senosiose šalyse narėse – Europos novatorėse – sukurtas technologijas perkelti kuo arčiau visų šalių tradicinės pramonės, smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) įmonių. Tokiu būdu siekiama:
- Pagerinti jų technologinę parengtį ir paskatinant pereiti į aukštesnės pridėtinės vertės produktų kūrimą, išsaugant SVV galimybę išlikti Europos senbuvių vertės kūrimo grandinėse.
- Diegti kuo daugiau skaitmenizuotų gamybinių mašinų, pramoninės įrangos, dirbtinį intelektą, technologinių sprendimų, nepriklausančių nuo žmogaus.
- Įsilieti į naujas tarpsektorines, tarptautines vertės kūrimo grandines ir pasiekti, kad socialinė-ekonominė gerovė visiems Europos piliečiams augtų kuo tolygiau.
Skaitmeninė transformacija reikšmingai prisideda prie gerovės kūrimo:
- Didėja atlyginimai ir pragyvenimo lygis visuose Europos regionuose įskaitant Lietuvą.
- Mažėja pigios darbo jėgos dalis naujose ES šalyse.
- Stabdo pigios darbo jėgos emigraciją į senąją Europą.
PLANAI LIETUVOS MASTU
Lietuvos gamybos sektoriaus inovacijų ekosistemą siekiama integruoti į Europos inovacijų ekosistemą ir DIH tinklą. 2012 m. įsteigtas pažangios gamybos technologijų centras jau teikia konsultavimo ir mokymo paslaugas diegiant šiuolaikines skaitmenines technologijas tradicinės Lietuvos pramonės įmonėse. Tai itin aktualu ir skaitmeninės gamybos, išmaniųjų technologijų, skaitmeninės fotonikos, didžiųjų duomenų, pramoninio interneto, robotikos sektoriams. Šis centras jau pripažįstamas visoje Europoje besikuriančių skaitmeninių inovacijų centrų grandinės dalimi.
Ūkio ministerijai yra pateiktas strateginio dokumento projektas dėl DIH centrų Lietuvoje kūrimo. Bendras tokių centrų tikslas:
- Remti Lietuvos pramonės (ypač SVV) perėjimą prie aukštos kvalifikacijos ir aukštųjų technologijų reikalaujančios gamybos, didinant Lietuvos inžinerinės pramonės įmonių technologinę parengtį, našumą ir konkurencingumą pasaulyje.
- Praktiškai susipažindinti su geraisiais skaitmenizacijos pavyzdžiais, jų teikiama nauda ir atsipirkimo galimybėmis, skatinti naujausias technologijas diegti savo įmonėse.
DIH NAUDA
DIH suteikia galimybę bet kokiai įmonei gauti naujausią informaciją, ekspertinę pagalbą ir galimybę naudotis technologijomis skaitmeninių inovacijų bandymams ir eksperimentams su įmonės produktais, procesais ar verslo modeliais atlikti. Kitaip tariant, DIH vieno langelio principu padeda įmonėms suskaitmeninti verslą vietos regione ir už jo ribų. Taikydami verslo principus ir įprastų paslaugų modelį, centrai padeda klientams spręsti uždavinius ir teikia kitur sunkiai prieinamas paslaugas.
DIH taip pat tarpininkauja užmezgant ryšius su investuotojais, padeda gauti finansavimą skaitmeninėms permainoms vykdyti, sutelkia skaitmeninių inovacijų vartotojus ir tiekėjus vertės grandinėje. Dar vienas reikšmingas DIH vaidmuo – vertinti įmonių skaitmeninių įgūdžių ir jų taikymo poreikį.
DIH padeda koordinuotai įgyvendinti pramonės skaitmeninimo iniciatyvas visuose sektoriuose, kryptingai panaudojant Europos Sąjungos investicijų svertą Lietuvos pramonės skaitmeninimui ir kuriant tam tinkamas reglamentavimo sąlygas. Pasinaudojant Europos fondų parama skaitmeninimo programoms, centras siekia palengvinti Lietuvos įmonėms galimybę gauti tikslinį finansavimą skaitmeninei transformacijai.
Centras vieno langelio principu teikia įmonėms naujausią informaciją, ekspertų pagalbą ir galimybę naudotis technologijomis skaitmeninių inovacijų bandymams, padeda atlikti ir vykdyti eksperimentus su produktais, procesais ar verslo modeliais.
DIH siekia reikšmingų permainų Lietuvos pramonės įmonių skaitmeninio srityje, taip didinant jų konkurencingumą ir kuriamą pridėtinę vertę. Tai:
- Prieiga prie kompetencijų centrų
- Inovacijų ekosistemos širdis
- Tarpininkavimo paslaugos
- Pagalba finansavimui gauti
- Švietimas, mokymai ir konsultavimo paslaugos