Vilniaus Molėtų plente – naujas technologinis centras
Vilniaus Molėtų plente planuojama statyti naują Pažangios gamybos skaitmeninių inovacijų centrą (PG SIC / Centras). Šio, kaip ir kitų panašių, visoje Europoje steigiamų centrų tikslas ir paskirtis – skatinti pramonės įmones ir kitas viešas organizacijas investuoti į skaitmenines inovacijas, suteikiant joms naujausią informaciją, ekspertinę pagalbą, sudarant galimybę naudotis infrastruktūra ir technologijomis, atlikti skaitmeninių inovacijų bandymus su įmonės produktais, procesais ar verslo modeliais.
Šiame steigiamame Centre veiks įvairios 200-300 kv. m. gamybinės laboratorijos, tokios kaip elektrotechnikos ir automatikos, pridėtinės gamybos, aplinkos kontroliavimo, mechaninio apdirbimo, robotikos ir integruotų automatinių sistemų, kokybės kontrolės ir kitos. Teikiamos paslaugos apims automatizavimo, robotizavimo, 3D prototipavimo, projektavimo ir testavimo, skaitmeninimo konsultavimo ir daugybę kitų su skaitmeninimu susijusių paslaugų. Pasak PG SIC veiklą koordinuojančio LINPRA įsteigto Technologijų centro „Intechcentras“ direktoriaus Audriaus Jasėno, tai bus vienas moderniausių Lietuvoje mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų centrų.
Centro laboratorijų infrastruktūra, inovacijų paramos ir konsultavimo paslaugomis bus kviečiamos naudotis visos Lietuvos apdirbamosios pramonės įmonės, kurios kuria ar diegiasi skaitmenines technologijas arba produktus. Centras iš esmės skiriasi nuo klasterių ar atviros prieigos centrų veiklos, nes sudaro sąlygas visoms sektoriaus įmonėms tiesiogiai kreiptis į PG SIC , kad galėtų pasinaudoti teikiamomis paslaugomis ir de minimis valstybės pagalba atgauti iki 50 proc. lėšų, panaudotų skaitmeninių paslaugų pirkimui ar diegimui.
Pažangios gamybos skaitmeninių inovacijų centro projektas bus dalinai finansuojamas pagal Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos priemonę „Skaitmeninių inovacijų centrai“, o kartu į naujo Centro įrenginius bei technologinę infrastruktūrą ketina investuoti Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos LINPRA nariai, inovacijų grupės partneriai: UAB „Pažangios inovacijos“, UAB „BaltLed“, UAB „Aedilis“, UAB „Elinta“, UAB „Proftools“, UAB „Vakarų centrinė laboratorija“.
Šia 9,7 mln. Eur verslo ir valstybės bendra investicija siekiama, kad PG SIC sugebėtų gamybos įmonėms teikti pilną aptarnavimo paslaugų spektrą (angl. One Stop Shop). PG SIC planuoja, jog per projekto laikotarpį technologine infrastruktūra, inovacijų konsultavimo ir paramos paslaugomis pasinaudos daugiau nei 200 Lietuvos įmonių bei organizacijų. Paslaugų teikimas nėra apibrėžiamas tik Lietuvos rinkos potencialu, yra numatoma, jog klientų ratas turėtų augti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Vienas iš šio projekto inovacijų grupės partnerių, UAB „Elinta“ grupės generalinis direktorius dr. Vytautas Jokužis teigia, kad toks centras padės visai Lietuvos pramonei kur kas sparčiau skaitmenizuotis: „Šiuo metu įmonėms, kuriančioms naujų gaminių prototipus, iškyla sunkiai įveikiamos kliūtys, trukdančios greitai ir gerai pagaminti kuriamo gaminio ar skaitmeninės-robotinės sistemos prototipą. Serijinę produkciją gaminančios įmonės labai nenoriai imasi vienetinių užsakymų, o jeigu imasi, tai jų gamyba būna labai brangi, užtrunka kelias savaites, ir gaunamas ne geriausios kokybės gaminys. Norint paspartinti naujų gaminių sukūrimą, toks centras su šiuolaikiška integruota skaitmeninių technologijų kūrimo MTEP infrastruktūra yra gyvybiškai reikalingas“.
Jam pritaria ir UAB „BaltLed“ direktorius Mindaugas Jasiulevičius: „Įmonėms, kuriančioms naujus inovatyvius sprendimus ir produktus, darosi vis sunkiau neatsilikti nuo didelių rinkos žaidėjų, kurie tokią infrastruktūrą yra jau sukaupę per ilgus metus. Greitas produktų kūrimas yra labai svarbus, norint išlikti konkurencingiems ne tik darbo jėga, bet ir savo sukurtomis inovacijomis. Tokiame centre kurti, išbandyti, tobulinti ir testuoti naujus skaitmeninius sprendimus bus žymiai greičiau dėl centre esančios infrastruktūros ir bendrai kaupiamos produktų kūrimo-vystymo kompetencijos“.