atliekų-tvarkymas-forumas

Atliekų politikos forumas: ką daryti, kad užtikrintume ekonomikos žiediškumą?

Balandžio 10-ąją Europos parke įvyko Aplinkos ministerijos organizuotas Atliekų politikos forumas “20 metų Europos Sąjungoje: atliekų sektoriaus [r]evoliucija”. Jame, drauge su politikais, savivaldybių atstovais ir kolegomis iš įvairių verslo sektorių, dalyvavo ir “Intechcentro” auditorius Rimantas Damanskis.   

Forume aptarta atliekų sistemos pertvarka

Lietuva turi ambicingų atliekų politikos planų, netgi viršijančių ES tikslą. Pavyzdžiui, Lietuva užsibrėžė nacionalinį tikslą iki 2035 m. sumažinti atliekų šalinimą sąvartynuose iki 5 proc., o tai viršija ES nustatytą 10 proc. tikslą.  Drąsaus įsipareigojimo bus siekiama užtikrinant, kad ir atokiausiose šalies vietovėse būtų galima naudotis atskiro atliekų surinkimo paslaugomis. Taigi, kas turi būti padaryta artimiausiu metu, kad ir po 20 metų šalis išliktų Europos lydere atliekų tvarkymo srityje?

Pasak forume kalbėjusios Europos Komisijos Aplinkos generalinio direktorato generalinės direktorės Florikos Fink-Hooijer, nors Lietuva padarė didelę pažangą tvarkant atliekas, vis dar reikia daug nuveikti, kad būtų užtikrintas ekonomikos žiediškumas. 2022 m. Lietuvos žiedinio medžiagų naudojimo rodiklis buvo 4,1 proc. ir atsiliko nuo 27 ES narių vidurkio, kuris siekė 11,5 proc.  „Šį rodiklį galima pagerinti surenkant daugiau rūšiuojamų atliekų ir siekiant didžiausio galimo medžiagų perdirbimo efektyvumo. Atliekos turi būti vertinamos ne kaip išmesti daiktai, bet kaip vertingas išteklius, iš kurio pernaudojimo gaunama kuo daugiau naudos“, – sakė ekspertė.

Esminiai pokyčiai pakuočių atliekų tvarkyme

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas akcentavo, kad nuo 2021 m. atliekų tvarkymo sistemą pavyko pertvarkyti iš esmės. Reformavus pakuočių atliekų tvarkymą, gamintojų ir importuotojų organizacijos finansuoja pakuočių atliekų surinkimo infrastruktūrą.  Nustatyti skirtingi mokesčiai perdirbamoms ir neperdirbamoms pakuotėms (pakuočių perdirbamumą galima įrodyti ir mažesnį mokestį mokėti jas sertifikavus „Recyclass“ sertifikatu).

2023 m. patvirtintose Žiedinės ekonomikos iki 2035 m. gairėse dar labiau stiprinama gamintojų ir importuotojų organizacijų atsakomybė tvarkant pakuočių atliekas. Nuo 2030 m. rinkai bus galima tiekti tik perdirbamas pakuotes, todėl tikimasi, kad reaguodamas į reguliacinius pokyčius, verslas diegs žiedinius modelius – perdirbto plastiko, kamštelių pritvirtinimo, taros inovacijų. Perdirbto plastiko atsekamumo ir jo kiekį pakuotėse taip pat galima sertifikuoti naudojantis „Recyclass“ auditavimo schemomis.  

Atliekų sektoriaus dalyviai atkreipė dėmesį, kad daug problemų kelia tai, kad Lietuvoje nėra vieningo atliekų rūšiavimo standarto – žmonėms, neaišku, kokios konkrečios atliekos priskiriamos vienai ar kitai atliekų rūšiai, nes skirtingose savivaldybėse, miestuose šios nuostatos skiriasi. Aplinkos ministras informavo, kad jau parengti Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimai, kurie numato apibrėžti bendrą atliekų rūšiavimo standartą visai Lietuvai, kuris Seimui bus pateiktas netrukus.

Forumo tiesioginės transliacijos įrašą galite pažiūrėti čia.